2-Cahit_Zarifolu

Edebiyatımızın ve şiirimizin seçkin isimlerinden, "Yedi Güzel Adam"dan biri olan Cahit Zarifoğlu, bu akşam Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde yâd edilecek. Toplantı, saat 18.30'da başlayacak. Günümüz şair ve yazarlarından Nurettin Durman, Cahit Zarifoğlu'nun hayatını, şiirlerini, düşüncelerini ve ideallerini anlatacak. Üsküdar Belediyesi'nin "Üsküdar'ın Ebedî Sâkinleri" programı çerçevesinde gerçekleşecek olan programı, edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım takdim edecek. Nurettin Durman konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin www.uskudar.bel.tr veya www.sanatalemi.net sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

 

ABDURRAHMAN CAHİT ZARİFOĞLU

Şair ve yazar Abdurrahman Cahit Zarifoğlu 1940 yılında Ankara'da doğdu. 7 Haziran 1987 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Çocukluğu Siverek, Kahramanmaraş ve Ankara'da geçti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Şiirleri başta Diriliş, Edebiyat ve Mavera olmak üzere bir çok dergide yayımlandı. Arvasilerden, Seyyid Kasım Arvasi'nin kızı Berat Hanım'la evlendi ve bu evlilikten üç kız, bir erkek evladı oldu. Nikâhında şahitliğini Necip Fazıl Kısakürek yaptı. 1973 yılında Sarıkamış'ta vatani hizmetine başladı, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harektı'na katıldı ve 1975 yılında askerliğini tamamladı. 1976'da Mavera dergisinin kuruluş çalışmalarında yer aldı. 7 Haziran 1987 tarihinde kanser hastalığından İstanbul'da vefat etti. Kabri Üsküdar Beylerbeyi'nde Küplüce Mezarlığı'nda ve kayınpederi olan Kasım Arvasî ile yan yanadır. Her sene 7 Haziran'da sevenleri tarafından mezarı başında yâd ediliyor. Cahit Zarifoğlu adı bir çok okula, kültür merkezine verildi. Ayrıca 2003 yılından bu yana Şiir ve Edebiyat Girişimi tarafından her yıl ölüm yıl dönümüne yakın tarihlerde Cahit Zarifoğlu ödülü veriliyor. Bütün eserlerini ise Beyan Yayınları neşrediyor.

3-Cahit_Zarifolu

ESERLERİ

Çocuk hikâyeleri: Serçekuş, Katıraslan, Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah, Küçük Şehzade, Motorlu Kuş, Kuşların Dili; Çocuk şiirleri: Gülücük, Ağaç okul; Roman: Savaş Ritimleri, Ana; Günlük: Yaşamak; Deneme: Bir Değirmendir Bu Dünya, Zengin Hayaller Peşinde; Tiyatro: Sütçü İmam; Dizi: Cahit Zarifoğlu, TRT1'de yayımlanan "Yedi Güzel Adam" dizisinde Baran Akbulut tarafından canlandırılıyor. Dizi, ESKADER tarafından 2014 yılının en başarılı dizisi olarak ödüllendirildi.