2-Mustafa_Necati_Karaer

Hisar Grubunun önemli şairi Mustafa Necati Karaer, vefatının 20. yılında Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir toplantıda anılıyor.

Hisar Grubunun güçlü şairi Mustafa Necati Karaer, vefatının 20. yılında yâd ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı-Kültür Müdürlüğü'nün düzenlediği toplantı, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 10 Mart Salı günü saat 17.00'de başlayacak. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, "Edebiyatımızın İçinden" programında Mustafa Necati Karaer'in hayatını, fikirlerini, sanat anlayışını ve eserlerini anlatacak.

Yardım, katılımın serbest olduğu toplantının sonunda dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Karaer hakkında hazırlanmış kısa bir filmin de gösterileceği programın ardından Mustafa Necati Karaer'e Armağan Kitabı dinleyicilere armağan edilecek. Katılımın serbest olduğu toplantı, Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının yanındaki Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi binasının seminer salonunda gerçekleşecek. Anma programına, merhum şairin oğlu Cem Karaer, yakın dostları ve Basın İlân Kurumu'ndaki mesai arkadaşları da katılacak.

HİSAR'IN UNUTULMAYAN ŞAİRİ

Cumhuriyet devri Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Hisar Grubu'nun en değerli şairlerinden ve temsilcilerinden kabul edilen Mustafa Necati Karaer 1929 yılında Kayseri'de doğdu. 15 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Mustafa Necati     Karaer, Kayseri Etiler İlkokulu'nu bitirdikten sonra, Kayseri Lisesi orta kısmından mezun oldu. Konya Askerî Lisesi (1947) ile Kara Harp Okulu'nu bitirdi (1949). Yurdun çeşitli yerlerinde İstihkâm subayı olarak görev yaptı. 1961 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1969'da kendi isteği ile ordudan ayrılıp sivil hayata geçti. Basın İlân Kurumu Genel Müdürlüğü'nde memur olarak çalıştı. 1978'de aynı kurumun Genel Müdür Yardımcılığını yürüttü.

Mustafa Necati Karaer Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı, edebiyatçı ve şairlerindendir. 1938 yılından beri şiir yazmaktadır. İlk şiiri Yurdumun Dağlarına 1942 yılında Çınaraltı dergisinde çıkmıştı. Şiirlerini Çınaraltı, Erciyes, Bayrak, Nilüfer, Kaynak, Pınarbaşı, Doğu, Yedigün, Şadırvan, Türk Yurdu, Varlık, Türk Dili, Elif, Çağrı ve Hisar gibi sanat dergilerinde yayımladı. 1950 yılında "Garip Şiir Akımı'na karşı doğan Hisar Grubu, Munis Faik Ozansoy, Mehmet Çınarlı, Gültekin Samanoğlu, İlhan Geçer gibi isimlerle birlikte Hisar dergisini çıkardılar. Titiz şairlerdendir. Yaşayan Türkçe ile millî kültürle beslenmiş, iç yapısı sağlam şiirler yazdı. Sağlam bir dil yapısına sahip olan şair, şiirde bütünlük fikrine ve âhenge dikkat etti. Şiirlerinde dil-şekil-vezin-âhenk endişesi duydu. Millî veznimiz heceyi ustalıkla kullanırken serbest vezinle de başarılı şiirler kaleme aldı.

Eserleri: Sevmek Varken (Hisar Yayınları, İstanbul 1972), Güvercin Uçurmak (Hisar Yayınları, İstanbul 1977), Kuşlar ve İnsanlar (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 1983), Karacaoğlan (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 1988), Karacaoğlan (Dergâh Yayınları, İstanbul 1992), Karacaoğlan (Tercüman, İstanbul 1992), Kerem ile Aslı (Destan, Dergâh Yayınları, İstanbul 1985), Ses Mimarlarımızdan (Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları, İstanbul 1996), Bütün Şiirleri (Dergâh Yayınevi, İstanbul - 2005), Karacaoğlan Hayatı Ve Bütün Şiirleri (Dergah Yayınevi, İstanbul 2008). 1973 yılında Karacaoğlan kitabı ile Müzik-San Vakfı Türk Folkloruna Üstün Hizmet Ödülü'ne lâyık görülen Karaer, 1981 "Kuşlar ve İnsanlar" şiiriyle ile Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü münasebetiyle açılan yarışmada, birincilik ödülünü kazanmıştı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti, şaire 1981 yılında aynı eseri için "Yılın Şairi" ödülünü verdi.Mustafa Necati Karaer yâd ediliyor

Hisar Grubunun önemli şairi Mustafa Necati Karaer, vefatının 20. yılında Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir toplantıda anılıyor.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Hisar Grubunun güçlü şairi Mustafa Necati Karaer, vefatının 20. yılında yâd ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı-Kültür Müdürlüğü'nün düzenlediği toplantı, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 10 Mart Salı günü saat 17.00'de başlayacak. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, "Edebiyatımızın İçinden" programında Mustafa Necati Karaer'in hayatını, fikirlerini, sanat anlayışını ve eserlerini anlatacak. Yardım, katılımın serbest olduğu toplantının sonunda dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Karaer hakkında hazırlanmış kısa bir filmin de gösterileceği programın ardından Mustafa Necati Karaer'e Armağan Kitabı dinleyicilere armağan edilecek. Katılımın serbest olduğu toplantı, Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının yanındaki Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi binasının seminer salonunda gerçekleşecek. Anma programına, merhum şairin oğlu Cem Karaer, yakın dostları ve Basın İlân Kurumu'ndaki mesai arkadaşları da katılacak.

HİSAR'IN UNUTULMAYAN ŞAİRİ

Cumhuriyet devri Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Hisar Grubu'nun en değerli şairlerinden ve temsilcilerinden kabul edilen Mustafa Necati Karaer 1929 yılında Kayseri'de doğdu. 15 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Mustafa Necati Karaer, Kayseri Etiler İlkokulu'nu bitirdikten sonra, Kayseri Lisesi orta kısmından mezun oldu. Konya Askerî Lisesi (1947) ile Kara Harp Okulu'nu bitirdi (1949). Yurdun çeşitli yerlerinde İstihkâm subayı olarak görev yaptı. 1961 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1969'da kendi isteği ile ordudan ayrılıp sivil hayata geçti. Basın İlân Kurumu Genel Müdürlüğü'nde memur olarak çalıştı. 1978'de aynı kurumun Genel Müdür Yardımcılığını yürüttü.

Mustafa Necati Karaer Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı, edebiyatçı ve şairlerindendir. 1938 yılından beri şiir yazmaktadır. İlk şiiri Yurdumun Dağlarına 1942 yılında Çınaraltı dergisinde çıkmıştı. Şiirlerini Çınaraltı, Erciyes, Bayrak, Nilüfer, Kaynak, Pınarbaşı, Doğu, Yedigün, Şadırvan, Türk Yurdu, Varlık, Türk Dili, Elif, Çağrı ve Hisar gibi sanat dergilerinde yayımladı. 1950 yılında "Garip Şiir Akımı'na karşı doğan Hisar Grubu, Munis Faik Ozansoy, Mehmet Çınarlı, Gültekin Samanoğlu, İlhan Geçer gibi isimlerle birlikte Hisar dergisini çıkardılar. Titiz şairlerdendir. Yaşayan Türkçe ile millî kültürle beslenmiş, iç yapısı sağlam şiirler yazdı. Sağlam bir dil yapısına sahip olan şair, şiirde bütünlük fikrine ve âhenge dikkat etti. Şiirlerinde dil-şekil-vezin-âhenk endişesi duydu. Millî veznimiz heceyi ustalıkla kullanırken serbest vezinle de başarılı şiirler kaleme aldı.

Eserleri: Sevmek Varken (Hisar Yayınları, İstanbul 1972), Güvercin Uçurmak (Hisar Yayınları, İstanbul 1977), Kuşlar ve İnsanlar (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 1983), Karacaoğlan (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 1988), Karacaoğlan (Dergâh Yayınları, İstanbul 1992), Karacaoğlan (Tercüman, İstanbul 1992), Kerem ile Aslı (Destan, Dergâh Yayınları, İstanbul 1985), Ses Mimarlarımızdan (Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları, İstanbul 1996), Bütün Şiirleri (Dergâh Yayınevi, İstanbul - 2005), Karacaoğlan Hayatı Ve Bütün Şiirleri (Dergah Yayınevi, İstanbul 2008). 1973 yılında Karacaoğlan kitabı ile Müzik-San Vakfı Türk Folkloruna Üstün Hizmet Ödülü'ne lâyık görülen Karaer, 1981 "Kuşlar ve İnsanlar" şiiriyle ile Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü münasebetiyle açılan yarışmada, birincilik ödülünü kazanmıştı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti, şaire 1981 yılında aynı eseri için "Yılın Şairi" ödülünü verdi.