2-Dergh_Dergisi_afii

Uzun yıllardan beri yayımlanan ve Türkiye'de 'mektep dergi' olarak kabul edilen Dergâh, 300'ncü sayısını çıkardı. Dergâh Dergisi hakkında bu hafta önemli bir toplantı düzenleniyor. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) edebiyatımızın köklü dergilerinden olan Dergâh Dergisi'ni ele alıyor. "Bâbıâli Sohbetleri"nde gerçekleşecek olan toplantı, Timaş Kitapkahve'de, 5 Mart Perşembe günü saat 18.00'de başlayacak. Dergâh Dergisinin kurucuları, yazarları, şairleri ve okuyucuları dergi ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dinleyicilere aktaracak, hâtıralarını paylaşacaklar. Toplantıyı şair ve yazar Cengizhan Orakçı idare edecek.

Bir çok edebiyat dergisine 'ocak' olan Dergâh Dergisi, bugün tanınmış şairlerin, hikâyecilerin, romancıların ve deneme yazarlarının yetişmesine vesile oldu. 1977 yılında İstanbul'da kurulan Dergâh Yayınları bünyesinde yayımlanan Dergâh Dergisi, ülkemizin en çok sevilen ve okunan hikâyecilerinden Mustafa Kutlu'nun idaresinde yayımlanmaya devam ediyor. Genç edebiyatçıların en çok yer bulduğu ve edebî ürünlerini yayımlatabildiği dergiler arasında olan Dergâh, 1990'dan bu yana kesintisiz olarak her ay yayımlanıyor. Dergide çalışmaları yayımlanan şairler, yazarlar ve akademisyenler arasında Orhan Okay, İnci Enginün, Zeynep Kerman, Sema Uğurcan, Birol Emil, Mustafa Kutlu, İsmail Kara, Teoman Duralı, Mustafa Ruhi Şirin, İbrahim Tenekeci, Abdullah Uçman, Sibel Eraslan, Nazan Bekiroğlu, Cihan Aktaş, Hüseyin Akın ve Mustafa Kara da bulunuyor. Dergâh'ın sahibi ise, fikir dünyamızın mümtaz isimlerinden olan Nurettin Topçu'nun talebelerinden Ezel Erverdi.

Dergâh Dergisi hakkındaki toplantıya katılmak serbest. Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek olan toplantıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, 0 212 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları, sanatalemi.net, medeniyetimiz.com veya bizimsemaver.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.