2-Ahmet_imirgill

Osmanlılarla ilgili eserleriyle tanınan ve tarihimizi sevdiren ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen "Bâbıâli Sohbetleri"nde "Osmanlı'yı Doğru Anlamak" başlıklı bir konuşma yaptı.

Timaş Kitapkahve'de gerçekleşen ve kalabalık bir dinleyici topluluğu tarafından dinlenen toplantının açış konuşmasını yapan ESKADER Kurucu Başkanı Mehmet Nuri Yardım, geçmişte maziye karşı düşmanlık duygularının öne çıktığını ama bugün toplumda bilhassa gençler arasında tarihimize büyük bir ilgi ve sevgi görüldüğünü belirterek, "Şükürler olsun ki artık ecdadına, padişahına söven sayan bir anlayış yok. Aksine mazisini tanımaya anlamaya çalışan bir nesil yetişiyor. Bu konuda Ahmet Şimşirgil gibi gerçek tarihçilerin araştırmaları, eserleri, konuşmaları ve gayretleri büyük önem arz ediyor. İnşallah millet ve devlet olarak geçmişten güç alıp geleceğe daha inançlı, daha kuvvetli ve umutlu olarak yürüyeceğiz. Son yıllarda toplumda hissedilen tarih sevgisinin çok sevindirici ve olumlu olduğunu düşünüyorum." dedi.

Toplantının takdimini yapan gazeteci Hüseyin Sarıkoç, toplumda bir tarih şuuru uyanmasında Ahmet Şimşirgil gibi değerli ilim adamlarının büyük rolü olduğunu belirterek, tarihçinin hayatından ve eserlerinden bahsetti, hizmetlerini yâd etti. Konuşmasına "Tarih bize geç sevdirildi. Muhteşem tarihimizi geç tanıdık." diyerek başlayan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, "Yılmaz Öztuna ve Mustafa Müftüoğlu gibi tarihçilerimiz tarihimize hizmet etti, ama yanlışlarını da görmeliyiz." dedi. Türklerin tarih boyunca bir çok devlet kurduğunu, hatta dünyada en çok devlet kuran millet arasında Türklerin öne çıktığını hatırlatan Şimşirgil, şöyle konuştu: "Osmanlı'ya gelene kadar 'böl, parçala, yut' kelimeleriyle kurduğumuz devletleri ne yazık ki yıkmışız. Osmanlı'da bu olmadı. Osmanlı, 'Bir baş olmalı' dedi ve o sayede ayakta durdu. 6 yüzyılı aşan bir süre hayatiyetini devam ettirdi. Devlet-i ebed müddet böyle olunur."

'Kardeş katli' meselesine de temas eden Prof. Şimşirgil, "Bu, aslında çok önemli bir husus. Osmanoğulları'nın fedakârlığını gösteriyor. Devletin bekâsı, milletin huzuru için kendi kanlarından döktüler, evlatlarına kıydılar. Bu eleştirilecek bir husus değil, takdir edilecek mühim bir meziyettir." diye konuştu.

BÜYÜK BİR DEVLET KURDUK

Birinci Dünya Harbi'ne girerken bile dünya çapında büyük bir devlet olduğumuzu belirten Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, "Ancak batılı tarihçiler bizi doğru şekilde yazmadı. Meselâ Hammer Tarihi yala yanlış bilgilerle doludur. Ne yazık ki, 30-40 yıl öncesine kadar Türkiye'de en muteber tarih olarak bunu okuttular, herkese tavsiye ettiler. Hâlbuki Hammer'in ne kadar büyük bir İslâm ve Türk düşmanı olduğunu biliyorum."

Fatih Sultan Mehmed'in zehirlemediğini, eceliyle vefat ettiğini belirten Şimşirgil, "Fatih'in hep zehirlendiği söylenir, bu doğru bir bilgi değildir. Vesikası yok. Tarihin doğrularını söylemek gerekiyor." dedi.

Osmanlı'da adam yetiştirilmeye önem verildiğini ifade eden Şimşirgil, konuşmasında özetle şu görüşlere yer verdi: "Geçmişte haksız suçlamalar yapılmıştır. Ecdadımız astığı astık, kestiği kestik değildir. Osmanlı'da adalet ve hakkaniyet önemlidir. Kayırmaca yoktur. İnsana yatırım yapmış, eğitime değer vermişlerdir. Tarih kitapları ve yazarları sorgulanmalı ama mahkum edilmemeli. Hiçbir konuya peşin hükümlerle yaklaşmamalıyız. Araştırmalı, doğrusu bulmalıyız. Tarih bir projektördür. Doğru adım tanıtıldığı zaman ibret alınır."

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı'yı ayakta tutan sebat, sadakat, cesaret, hakkaniyet, doğruluk gibi unsurların önemine temas etti. Şimşirgil, kalabalık bir dinleyici kitlesinin dikkatle takip ettiği konuşmasının ardından sorulara cevap verdi, daha sonra da kitaplarını imzaladı. Program, Ertuğrul Arpat'ın Kur'an-ı Kerim'den okuduğu aşr-i şerifin dinlenmesi ve çekilen hâtıra fotoğraflarıyla son buldu.

3-Ahmet_imirgil