4-Ayla_Aabegm

Eğitimci yazar Ayla Ağabegüm, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Destan Şairimiz Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun hayatını, fikirlerini ve eserlerini anlatacak. Eğitimci yazar Ayla Ağabegüm, Üsküdar’da Destan şairimiz Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nu anlatacak. Sohbet toplantısı, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 28 Şubat Cumartesi günü saat 18.30’da başlayacak.

Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın Üsküdar Belediyesi adına her ay düzenlediği “Üsküdar’ın Ebedî Sâkinleri” programı devam ediyor. Bu ay da şiirleriyle sevilen merhum Destan Şairimiz Niyazi Yıldırım Gençosmanğlu yâd edilecek. Gençosmanoğlu’nu, kendisiyle birlikte Türk Edebiyatı Vakfı’nda uzun yıllar birlikte çalışmış olan eğitimci yazar Ayla Ağabegüm anlatacak. Ağabegüm, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun hem bir şair olarak şahsiyetinden bahsedecek, hem de bir insan olarak erdemlerinden söz edecek. Mehmet Nuri Yardım’ın, takdimini yapacağı toplantının sonunda Ayla Ağabegüm dinleyicilerin sorularına cevap verecek.

DESTANLARI SEVDİREN ŞAİR

Türk destanlarını yazan ve sevdiren şair Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, 1929 yılında Elazığ’ın Ağın ilçesinde doğdu. İlköğrenimini burada gördü. İlkokul sıralarından itibaren şiir yazmaya başladı. Akçadağ Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra öğretmenliğe başladı. Çeşitli köy ve kasabalarda 19 yıl öğretmenlik yaptı. Sonra sırasıyla ilköğretim müfettişliği, Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Genel Müdürlüğü’nde şube müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü, genel müdür yardımcılığı, İstanbul’da Devlet Kitapları Müdürlüğü vazifelerinde bulundu. 1978’de emekli oldu. Daha sonra Türk Edebiyatı Vakfı ve Doğu Türkistan Vakfı’nda çeşitli idari vazifelerde bulundu. Doğu Türkistan’ın Sesi dergisini yönetti. Son olarak Türkiye gazetesinin Kültür-Sanat köşesini idare etti. Vefatına kadar bu vazifeyi yürüttü. Üst üste üç defa beyin ameliyatı oldu. “Aylardan Ağustos, günlerden Cuma” diye başlayan meşhur “Malazgirt Marşı”nda belirttiği gibi, 1992 senesi Ağustos ayının 21’inde Cuma günü İstanbul’da vefat etti. Türk milletinin tarihine, kültürüne ve meselelerine vakıf olan Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, İslâmiyet’in ve Türklüğün en güzel motifleriyle işlediği destanlarıyla Türk edebiyatına önemli katkılarda bulundu.

Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasında çıkan eserlerinin isimleri şöyledir:  Bozkurtların Ruhu, Gençosman Destanı, Kür Şad Destanı, Malazgirt Destanı, Bozkurtların Destanı, Kopuzdan Ezgiler, Salur Kazan Destanı, Boğaç Han Destanı, Destanlarda Uyanmak, Destanlar Burcu, Alp Erenler Destanı.