2-Eyp_sohbeti_1

Bir zamanların fikir, sanat, edebiyat, basın ve yayın merkezi olan Bâbıâli semti, Türkiye'nin gündeminde kalmaya devam ediyor. Bu konuda Bâbıâli'de Hayat isimli bir kitap yazan edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, semtle ilgili sohbet toplantılarına katılmaya devam ediyor. Son olarak Eyüp Sultan'da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nin Gençlik Komisyonu'nun dâvetlisi Yardım'dı. Mehmet Nuri Yardım, derneğin genel merkezinde gerçekleşen sohbet toplantısında fotoğraflar eşliğinde kitapta yer alan bütün gazeteci yazarları anlattı. Geçmişe bir yolculuk yapan, vefat etmiş Bâbıâli mensuplarını rahmet, şükran ve sevgiyle anan Yardım, Bâbıâli'nin kimliğine vurgu yaparken, yakından tanıdığı gazeteciler, yazarlar, edebiyatçılar ve yayıncılara dâir hâtıraları dinleyicilerle paylaştı.

"Bâbıâli bir semt olmanın ötesinde muhit, yaşayış biçimi hatta bütünüyle bir hayattır. Bâbıâli Türkiye'mizin kafası, ruhu ve kalbidir. Sadece bir semt adı değil, düşüncelerin meşheri, ideolojilerin pazarıdır. Osmanlı'da yönetimin merkezidir. Bâbıâli Osmanlı'da olduğu gibi Cumhuriyet devrinde de önemini muhafaza etmiştir" diyen Yardım, konuşmasına şöyle devam etti: "Attilâ İlhan, 'Türkiye'nin kalbi İstanbul'da, İstanbul'un kalbi Bâbıâli'de atar.' diyordu. Doğrudur. Gazete binaları taşınsa da, yine gazetecilerin buluşma yeri, muhabbet mekânıdır. Kimi Gazeteciler Cemiyeti'ne damlar, kimi Kızlarağası Medresesi'nde buluşur, kimi Türkocağı'na takılır, kimi de ESKADER'in Bâbıâli Sohbetleri'nin tiryakisi olur. Buluşmalar, sohbetler, geçmiş zaman hâtıraları fâsılasız bir şekilde devam edip gider."

Yardım konuşmasında özetle şunları söyledi: "Bâbıâli yollarında Namık Kemal'in heyecanını duyar, Ahmet Midhat Efendi'nin heybetli bedenine eşlik eden bastonunun tıkırtılarını işitir, Abdullah Cevdet'in İçtihat'ındaki tartışmalara kulak kesilirsiniz. Süleyman Nazif'in nükteleri eşliğinde atılan kahkahalar etrafta çınlar. Devir geçer ve Reşat Nuri, Çalıkuşu romanı koltuğunun altında gazete idarehanelerini arşınlamaktadır. Peyami Safa ve Kemal Tahir polisiye romanlarının tefrikalarını yetiştirmektedir. Bâbıâli şenliktir, güzellemedir, hâfızadır. Eski gazetelerin mekânları korunmalı, ünlü gazetecilerin isimleri duvarlara çakılmalıdır. Kültür canlıdır ve geleceğe taşınmalıdır. Bu semtte yıllardır hizmet veren kültür sanat mahfillerinin yöneticileriyle görüşülmeli, dünkü aydınlarımız, gelecek nesillerle tanıştırılmalıdır."

Kalabalık bir dinleyici topluluğunun dikkatle takip ettiği sohbet toplantısının sonunda sorulara cevap verildi. Genç sanatseverler, Mehmet Nuri Yardım'la hâtıra fotoğrafları çektirdiler, Bâbıâli'de Hayat ile Kalem Efendileri kitaplarını imzalattılar. Gençlik Komisyonu Başkanı Mustafa Sercan Şen, Mehmet Nuri Yardım ile başlattıkları sohbet toplantılarına her hafta devam edeceklerini açıkladı. Programa iştirak edenler arasında Muammer Erkul, Bekir Tuncer, İbrahim Özgün, Şenol Tombaş ve Neyzar Peruzat Altınay da vardı.

BÂBIÂLİ'DE HAYAT'TA KİMLER VAR?

Çağrı Yayınları arasında kültür hayatına kazandırılan ve son yarım yüzyılın basın, yayın, kültür dünyasından önemli kesitlerin sunulduğu Bâbıâli'de Hayat kitabında kendileriyle görüşülen gazeteci, yazar ve yayıncılar şunlar: Abdurrahim Balcıoğlu, Ahmet Kabaklı, Ahmet Özdemir, Altan Deliorman, Aydil Erol, Beşir Ayvazoğlu, Celalettin Bilginer, Cumhur Kılıççıoğlu, Dursun Gürlek, Ergun Göze, Ferit Ragıp Tuncor, Gürbüz Azak, Hüseyin Movit, İsmet Bozdağ, Lütfü Oflaz, Nezih İzmiroğulları, Osman Akkuşak, Olcay Yazıcı, Recep Ekicigil, Ünal Sakman, Vecdi Bürün, Vehbi Vakkasoğlu, Vehip Sinan, Yağmur Atsız, Yalçın Toker, Ziyad Ebüzziya.