4-Medyasofaclar

Medyasofa iyiliği yaymak için kuruldu

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin düzenlediği "Bâbıâli Sohbetleri"nin 233'ncü toplantısı, bu sefer birbirinden değerli hanım gazeteci ve yazarların buluşmasına ve konuşmalarına vesile oldu. Aşırı soğuğa ve yağışa rağmen toplantıya iyi bir katılım oldu.

Bir çok kurum ve kuruluş kış mevsiminin yaşadığımız zor şartları dolayısıyla faaliyetlerini ertelerken ESKADER "Bâbıâli Sohbetleri"ne ara vermeden devam ediyor. Dün akşam da Medyasofa adlı bir topluluğu oluşturan yazarlar ve gazeteciler, derneğin toplantısında bir araya gelip kuruluş amaçlarını ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattılar.

Toplantının takdimini yapan ESKADER Kurucu Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Medyasofa'nın bir çok güzel ve değerli faaliyete imza attığını, yeni kurulmasına rağmen şimdiden basın ve düşünce dünyasında adından söz ettirdiğini belirterek, "Medyasofa, bana göre zamanında ve yerinde kurulmuş, gerekli ve basınımızda da bir çok eksiği kapatacak olan hayırlı bir kuruluştur. Bugüne kadar yaptığı çalışmalardan, düzenlediği toplantılardan ve gerçekleştiriği faaliyetlerden bunu görebiliyoruz. İnşallah basınımızın düzelmesi yolunda çok daha fazla katkıları olacak." dedi.

MEDYASOFA İYİLİK DUYGUSUYLA KURULDU

İlk konuşmacı Türk Edebiyatı dergisinin eski yazıişleri müdürü, yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Medyasofa'nın iyilik düşüncesiyle kurulduğunu ve çalışmaların semerelerini görmeye başladıklarını söyledi. Bir araya geldiklerinde faydalı konuşmaların yapıldığını, istişarelerin gerçekleştiğini belirten İbrahimhakkıoğlu, çalışmalarını düzenli olarak sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi. Star Gazetesi Kitap Eki Yönetmeni Gülcan Tezcan da konuşmasında meslekî dayanışma amacıyla 2007 yılında kurulan Medyasofa'yı, tarihimizde önemli bir yeri bulunan "Baciyan-ı Rum" geleneğinin devamı olarak düşündüklerini söyledi. Tezcan, "Amacımız, medyada iyiliği çoğaltmaktır. Bu oluşumun fikir annesi Gülsen Ataseven'dir. Grubumuzun üyeleri arasında gazeteciler, televizyoncular, yayıncılar ve yazarlar var. Zaman zaman bir araya gelip sohbet ediyoruz. Yeni çıkan kitapları tartışıyoruz. Özellikle aramızda Ayla Agabegüm ve Belkıs İbrahimhakkıoğlu gibi kültür dünyamızda, dergicilik alanında tecrübeli ablalarımızın olması bize güç veriyor. Onların birikiminden istifade ediyoruz." dedi. Daha sonra konuşan Yeni Şafak muhabiri Emeti Saruhan, röportajlardan oluşan yeni kitabı Zamanın Tanıkları'nı anlattı, röportaj yapmanın ve yapılan röportajları kitaplaştırmanın gerekliliğinden bahsetti. Hikâyeci, deneme yazarı Selvigül Kandoğmuş Şahin ise edebiyat çalışmalarının bir vefa ve fedakârlık olduğunu belirterek, "Medyasofa'da bir kızkardeşlik ruhunun oluşması bizi birbirimize bağlıyor. Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Ayla Agabegüm, Fatma Barbarosoğlu, Yıldız Ramazanoğlu ve Sibel Eraslan gibi isimlerin yaptıkları ablalıklar önemlidir. Birikimlerini, tecrübelerini, duygu ve düşüncelerini kendilerinden daha genç olan gazeteci ve yazarlarla paylaşıyorlar. Şahin, daha sonra yeni yayımlanan Kalemin Yazgısı adlı kitabından bahsetti. Bu kitapta gözyaşları arasında kaleme aldığı yazılarda kişilerden ve olaylardan yola çıkarak duygu ve düşüncelerini dile getirdiğini sözlerine ekledi. Konuşmacılardan gazeteci Huri Yazıcı ise, "Medyasofa'daki samimiyeti ve kardeşliği hiçbir yerde bulmadım." diyerek konuşmasına son verdi. Tuba Ayşe Oral, Medyasofa'nın kuruluşunda duyarlılıkları bir araya getirmek istediklerini belirterek, "Amacımız toplum değerlerine sahip çıkmaktır." dedi. Son konuşmacı Betül Şatır, Medyasofa çatısı altında kendilerini güvende hissettiklerini, danışabilecekleri bir çok büyüklerinin olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi. Konuşmacılar, daha sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdiler. Sohbet toplantısı, çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu.

3-Medyasofaclar