2-Medyasofaclar_1

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin bu haftaki konukları, hanım gazeteci ve yazarlar olacak. Program, Cağaloğlu'ndaki Timaş Kitapkahve'de, 19 Şubat Perşembe günü saat 18.00'de başlayacak.

Bâbıâli Sohbetleri'nin 233'ncu toplantısında Medyasofa'yı kuran hanım gazeteci ve yazarlar bir araya gelecek, kültür hayatımızı ve basın dünyamızı konuşacaklar. Medyasofacı yazarlar Sibel Eraslan, Betül Bozdoğan, Selvigül Kandoğmuş Şahin ve Emeti Saruhan Türkiye'de hanım gazeteci ve yazarların meselelerini konuşacaklar. Sohbet toplantısına konuşmacı olarak Ayla Ağabegüm, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Seda Güler, Ayşe Şahinboy, Huri Yazıcı, Gülenay Pınarbaşı, Tuba Oral ve Gülcan Tezcan da katılacak. Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, 0 212 5112323- 5112324 numaralı telefonları aramaları, sanatalemi.net, medeniyetimiz.com veya bizimsemaver.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

MEDYASOFA NİÇİN KURULDU?

Modernizmin ışıltılı ama insanı yalnızlaştıran olgusu medya, çalışanlarını tüketmektedir. Medyasofa Girişim Grubu'nun öncelikli varoluş amacı; özgünlük, katılımcılık, üretkenlik gibi evrensel değerlerden beslenen, aidiyetini bu toprakların kültürü ve değerleriyle tanımlayan medyadaki kadınları bir araya getirmek. Ve bu birlikteliğin verdiği güçle medyanın dilini hakikat üzerinden inşa edecek bir duyarlılığı çoğaltmak, unutturulan kızkardeşlik dayanışmasıyla, geleneğin vefasından da bağını koparmamış bir sofada dostluk bağını güçlendirmek ve dayanışma sağlamak. Ayla Ağabegüm, Belkıs İbrahimhakkıoğlu gibi yazarların öncülüğünde Sibel Eraslan, Yıldız Ramazanoğlu, Leyla İpekçi gibi tecrübeli gazeteci ve yazarların birikimlerinden istifa eden Medyasofa Girişim Grubu, mail üzerinden hayata geçen bir topluluk olmasına rağmen düzenlediği toplantılar ve etkinliklerle medya çalışanı kadınların buluşma noktası olmaya devam ediyor. Gazete, dergi, televizyon, radyo, internet medyası ve yayıncılık gibi mecralarda çalışan yaklaşık yüz elli kadar üyesi bulunan Medyasofa Girişim Grubu'ndan hazırlıkları devam eden belgesel ve kitap çalışmalarıyla da önümüzdeki dönemde adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.