2-Kalem_Efendileri_kapak

Edebiyatı daha geniş anlamda sanatı, medeniyetin temeli kabul eden edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, 35 yıllık kalem çalışmalarının bir bölümünü ilk defa Kalem Efendileri'nde buluşturuyor. Burada sözü edilen edebiyatçılar ve sanatçılar, bahsedilen kitaplar, gündeme taşınan konular, Türk düşünce ve irfan hayatının işaretlerini taşıyor, irfanımızın ışıklarını yansıtıyor. Geçmişten günümüze ulaşan, bugünden de geleceğe taşınacak olan temel değerlerimizin bir bölümü kalıcı olsun diye bir araya getiriliyor. Medeniyet odaklı bir bakışla dile gelen bu denemelerde, toplumu ayakta tutan manevî dinamiklere dikkat çekiliyor: Edebiyatımız, tarihimiz, şiirimiz, mîmârimiz, mûsıkîmiz, dilimiz, tezhibimiz, nakşımız, resmimiz, ebrumuz yani büyük sanatımız... Bu sanatlarla zinde, moralli ve umutlu olacağımıza, ayakta durabileceğimize inanan Mehmet Nuri Yardım, barış ve huzurun da bu ulvî meşgalelerle sağlanacağını düşünüyor. Kalem Efendileri 'bâki kalan bu kubbede hoş bir sâdâ' bırakmak için yazıldı. Çağrı Yayınları arasında çıkan kitap, gelecek nesillere bugünden bir selâmdır.

KİMLER VAR?

Kitapta kültür, sanat ve edebiyat dünyamızdan bir çok isim geçiyor. Bunlar arasında dikkat çekenler şunlar: Abbas Sayar, Abdurrahim Karakoç, Ahmet Rasim, Ayhan Songar, Ayşe Şasa, Bahaeddin Özkişi, Fethi Gemuhluoğlu, Fuad Köprülü, Abdülbaki Gölpınarlı, Hasan Nail Canat, Abdülhak Şinasi Hisar, Mustafa Tahralı, Mahir İz, Mehmed Âkif Ersoy, Mustafa Kutlu, Mustafa Miyasoğlu, Müjgân Cunbur, Nâzik Erik, Nevzat Kösoğlu, Orhan Veli, Ömer Öztürkmen, Rikkat Kunt, Ragıp Akyavaş, Ekrem Hakkı Ayverdi, Sabahat Emir, Safiye Erol, Sâmiha Ayverdi, Sedat Umran, Sezai Karakoç, Süheyl Ünver, Şerif Benekçi, Üstün İnanç, Ziya Nur Aksun, Orhan Okay, Tarık Buğra, Ziya Osman Saba, H.L.Şuşud, Bekir Sıtkı Erdoğan, M. Necati Demirtaş, Fahri Tuna

Çağrı Yayınları: Binbirdirek Mh. Klodfarer Cd.,

Binbirdirek Meydanı Sk., İletişim Han, No. 3

Kat. 1 Da: 8 Sultanahmet Fatih / İstanbul Tel: 0 (212) 516-20-80

E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.